Zalecenia dla pacjentów noszących aparat stały
Higiena jamy ustnej.
Naklejone elementy aparatu ortodontycznego są miejscem zwiększonej retencji płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Z tego względu podczas leczenia ortodontycznego należy dokładnie myć zęby pastą po każdym posiłku i używać płynu do płukania jamy ustnej. Każdy pacjent otrzymuje zestaw szczoteczek ortodontycznych i instruktaż oczyszczania zębów.
Wzmożona ostrożność!
Aparat jest z założenia tymczasowo naklejony na zęby pacjenta, gdyż istnieje konieczność jego bezpiecznego zdjęcia po zakończeniu aktywnego leczenia. Z tego powodu jest on narażony na uszkodzenia w przypadku braku ostrożności ze strony pacjenta. Najważniejsze jest uważne spożywanie twardych pokarmów. Nóż i widelec jest najlepszym przyjacielem pacjenta w trakcie leczenia. Twarde pokarmy należy kroić na małe kawałki tak aby nie odgryzać ich przednimi zębami. Nie należy też manipulować przy aparacie np.: długopisem, ołówkiem lub palcem.
Ból.
Kilka godzin po założeniu aparatu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, a zęby są dosyć wrażliwe na nacisk, co powoduje ból podczas gryzienia twardych pokarmów. Ból z reguły trwa 2-7 dni. Odczuwanie bólu jest jednak osobniczo zmienne i u większości pacjentów najbardziej dotkliwy jest tylko po założeniu aparatu.