Najlepszym czasem na pierwszą wizytę dziecka u ortodonty jest ukazanie się pierwszych zębów stałych (wiek około 7 lat). Wiele wad wymaga leczenia właśnie w tym wczesnym okresie. Jeśli rozpoznana zostanie wada, która wymaga korekty w późniejszym czasie warto skonsultować się by nie przegapić najlepszego momentu na rozpoczęcie terapii.
W przypadku pacjentów dorosłych nie ma ograniczeń wiekowych. Również po zakończeniu wzrostu, za pomocą najnowszych technik i aparatów każdy pacjent może cieszyć się pięknym, "prostym" uśmiechem. W przypadku starszych pacjentów musimy jednak liczyć się z nieco dłuższym czasem leczenia, co spowodowane jest odmienny metabolizmem kości oraz potrzebą stosowanie małych sił szczególnie jeśli pacjenci dotknięci są schorzeniami w zakresie przyzębia.
Choroby przewlekłe (np. cukrzyca) nie stanowią przeciwwskazań do podjęcia leczenia wad zgryzu, pod warunkiem że choroba jest dobrze kontrolowana a pacjent znajduje się pod opieką specjalisty.
Często pacjenci obawiają się że z powodu przeprowadzonego leczenia kanałowego zębów nie mogą być leczeni aparatem stałym. Nie jest to prawdą bowiem zęby leczone endodontycznie reagują na działanie sił ortodontycznych w takim sam sposób jak zęby z żywą miazgą.
U osób z zanikiem kości i rozchwianymi zębami bardzo ważne jest przeprowadzenia przed leczeniem ortodontycznym konsultacji u specjalisty chorób przyzębia. Przygotowawcze leczenie periodontologiczne ma na celu likwidację stanu zapalnego w taki sposób aby przesunięcia ortodontyczne zachodziły w zdrowych tkankach