Rodzaje aparatów
Aparaty zdejmowane;
Przeznaczone głównie do leczenia wad zgryzu u dzieci w wieku 7-12 lat. Czas leczenie takim aparatem uzależniony jest od nasilenie problemu oraz przestrzegania zaleceń lekarza. Należy go nosić około 12-14 godzin na dobę. Bardzo często jest to pierwszy aparat dziecka, którego zadaniem jest wyleczenie wady w obrębie kości szczęk (np. wysunięcie żuchwy) a ostateczna korekta ustawienia zębów ma miejsce po wyrznięciu się wszystkich zębów stałych aparatem stałym.
Aparaty stałe
Aparaty stałe metalowe; wykonane ze stopów metali. Najpopularniejsze i najwcześniej zakładane aparaty stałe. Szczególnie popularne wśród młodych pacjentów jest zakładanie kolorowych gumeczek na zamki aparatu. Dla pacjentów ze stwierdzoną alergią na nikiel proponujemy zamki bezniklowe.
Aparaty stałe kosmetyczne; W kolorze zęba lub przeźroczyste. Kierowane do osób szczególnie obawiających się leczenia aparatem stałym ze względów estetycznych. Mało widoczne zamki stanowią rozwiązanie szczególnie dla osób dorosłych i młodzieży. Można również zakładać zamki ceramiczne w odcinku przednim uzębienia w połączeniu z elementami aparatu metalowego w odcinkach bocznych.
Aparaty samoligaturujące; To szczególny typ zamków nie wymagających dodatkowych elementów mocujących łuk (gumeczek, drucików). Leczenie takim systemem umożliwia skrócenia czasu leczenia niektórych wad, wydłużenie okresu między wizytami, krótszy czas wizyt oraz łatwość w utrzymaniu higieny.
Aparaty lingwalne/językowe; rozwój aparatów językowych podyktowany był rosnącym zapotrzebowaniem na aparaty estetyczne. Zamki przyklejane są do powierzchni wewnętrznych zęba od strony języka.